„Moje Irlandzkie
Korzenie”
to autorski projekt
Fundacji Kultury Irlandzkiej.
Przygotowany został z myślą o małych Irlandczykach mieszkających w Polsce,
dzieciach urodzonych w Irlandii i tych, których jedno lub oboje rodzice
są Irlandczykami.
Jaki jest cel projektu?
Przybliżenie dzieciom Irlandii w każdym z możliwych aspektów.
Przy okazji Dnia św. Patryka na stronie internetowej projektu pojawią się
specjalne atrakcje. W okolicach Wielkanocy zamieścimy więcej informacji o setnej
rocznicy Powstania Wielkanocnego, a w czerwcu o literackim święcie Bloomsday.
Mamy też przygotowane specjalne teczki
projektowe, które z przyjemnością do Was prześlemy, a w marcu i czerwcu czekać
będą na Was dodatkowe niespodzianki.
Fundacja Kultury Irlandzkiej chętnie poprowadzi lekcje o Irlandii w Waszej
szkole lub przedszkolu. Oczywiście będziemy wtedy potrzebowali irlandzkich
ekspertów do pomocy. Mamy nadzieję, że będziecie nimi po udziale w naszym
projekcie „Moje Irlandzkie Korzenie”
Piszcie do nas na adres:
irishroots@irishroots.pl
FUNDACJA KULTURY IRLANDZKIEJ
61-765 POZNAŃ, UL. KRAMARSKA 1
T/F: +48 61 855 32 26
Informacje o naszej irlandzkiej działalności znajdziecie na stronie Fundacji pod
adresem
www.fki.home.pl.
Projekt „Moje Irlandzkie
Korzenie” finansowany jest
z funduszu "Emigrant Support Programme"
irlandzkiego Ministerstwa Spraw
Zagranicznych
Nasi kochani czytelnicy! Na naszej stronie internetowej www.irishroots.pl znajdziecie wiele informacji o Irlandii, o jej historii, geografii, muzyce, literaturze, tańcu i zwyczajach. Przeczytacie irlandzkie legendy i dowiecie jakie są narodowe irlandzkie potrawy. Będziecie mogli wydrukować z naszej strony kolorowanki z irlandzkimi motywami, samodzielnie je pokolorować, wysłać do nas i otrzymać ciekawe nagrody.
Informacje na naszej stronie, dla ułatwienia czytania,
podzieliliśmy na 10
działów.
Poniżej zamieszczamy krótki opis ich zawartości.
Życzymy ciekawej zabawy i zapraszamy na naszą stronę www.irishroots.pl
"O Irlandii" - dział, w którym zamieściliśmy informacje podstawowe o Irlandii.
"Geografia", w tym dziale znajdziecie opisy najpiękniejszych miejsc w Irlandii: klify Moheru, klify Slieve League, park narodowy Connemara, wzgórza Burren czy też Skellig Michael - miejsce, które znalazło się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Nie jest to jedyne takie miejsce w Irlandii - zwiedzajcie z nami zakładkę GEOGRAFIA. Każde z miejsc oprócz zdjęć zawiera również ciekawy opis.
"Literatura" - dział literatury zawiera informacje o irlandzkich pisarzach i poetach. Także o tych, którzy otrzymali nagrodę Nobla w dziedzinie literatury, a ich utwory są znane na całym świecie. Ale w tym dziale również znajdziecie niespodziankę - irlandzkie legendy, które specjalnie dla Was spisaliśmy. Te legendy możecie również wydrukować i samodzielnie przeczytać. Są bardzo ciekawe!
"Muzyka" - to dział zawierający informacje o historii muzyki irlandzkiej, o instrumentach takich jak irlandzka harfa, bodhrán (to bęben, a jak wygląda dowiecie się, kiedy obejrzycie i przeczytacie tekst o irlandzkiej muzyce). W dziale Muzyka zamieściliśmy wiele informacji o artystach i kompozytorach irlandzkich. Zajdziecie w nim linki do stron, na których możecie posłuchać irlandzkiej muzyki w wykonaniu zespołu Carrantouhill.
"Taniec" - dział poświęcony tańcowi irlandzkiemu, który jest znany na całym świecie. W wielu krajach, również w Polsce, są szkoły tańca irlandzkiego. W naszym dziale znajdziecie opis rodzajów tańca irlandzkiego i jego historię. Będziecie mogli obejrzeć filmy, z występami zespołów tańca irlandzkiego.
"Sport" - pewne dyscypliny sportowe w Irlandii mają bardzo długą historię i są uprawiane jedynie tam, gdzie mieszkają Irlandczycy, np. futbol gaelicki. Ale Irlandia ma również drużynę narodową piłki nożnej, która grała z reprezentacją Polski w rozgrywkach Euro 2012 w Poznaniu. Sport ma dla Irlandii wielkie znaczenie, również dla zachowania ciągłości kulturowej i narodowej.
"Jedzenie" - jak smakują irlandzkie narodowe potrawy - możecie się przekonać, kiedy sami je przygotujecie. W dziale Jedzenie zamieściliśmy przepisy kilku narodowych potraw, na pozostałe przepisy czekamy od Was. Możecie przysyłać do nas na nasz adres irishroots@irishroots.pl znane Wam przepisy kulinarne irlandzkich potraw. Na autorów najciekawszych przepisów czekają nagrody.
"Galerie" - dział, w którym umieściliśmy kilka galerii fotografii obrazujących najciekawsze zakątki Irlandii. Jedna z galerii zawiera zdjęcia owiec, które są nieodłącznym elementem krajobrazów irlandzkich pól i łąk. Ale nie są to przecież jedyne zwierzęta popularne w Irlandii - obejrzyjcie więc galerie.
"Zabawa" - poznajecie postać na kolorowance - to irlandzki skrzat leprecheun. Czasami zamienia złoto w ... coś zupełnie innego (o czym możecie przeczytać w dziale Literatura - Legendy). W dziale Zabawa zamieściliśmy wiele kolorowanek do samodzielnego kolorowania oraz niespodziankę - mały słowniczek irlandzko - angielsko - polski. Przyjemnej zabawy.
Zapraszamy do odwiedzenia naszej całej strony pod adresem
http://www.irishroots.pl
Dołączcie do profilu naszego projektu
"MOJE IRLANDZKIE KORZENIE" na Facebooku