Dni św. Patryka w Poznaniu,  Poznań, 12-17 marzec 2005

Obchody Dnia Św. Patryka na stałe wpisały się już w program wydarzeń kulturalnych w Polsce. Koncerty, pokazy tańca, konkursy, projekcje filmów, sztuki teatralne, wystawy fotografii - wszystkie te wydarzenia sprawiają, że Irlandia daje się bliżej poznać i odcina się od stereotypów kojarzących ją w Polsce tylko z piwem marki Guinness.

Fundacja Kultury Irlandzkiej od dwóch lata stara się przybliżyć mieszkańcom Poznania i okolic tradycje, historię i kulturę Zielonej Wyspy, z roku na rok projekty realizowane przez Fundację cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Od samego początku Dni Św. Patryka objęte są honorowym patronatem Ambasady Irlandii w Polsce i Konsula Honorowego Irlandii w Poznaniu.

Przygotowane w tym roku obchody Dni Św. Patryka cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców naszego miasta.

Dni symboliczną klamrą spięło przedstawienie przygotowane przez Teatr U Przyjaciół zatytułowane "Legenda o Św. Patryku". Spektakl rozpoczynał 12 marca obchody Dni i kończył je 17 marca w Dzień Św. Patryka. Przedstawienie w dowcipny sposób pokazało nie tylko dzieje życia patrona Irlandii, ale także fenomen jakim kultura Zielonej Wyspy stała się w naszym kraju. Tradycyjny taniec ceili na zakończenie spektaklu w wykonaniu aktorów i widzów świadczył o tym najlepiej.

Taniec był istotnym elementem odbywających się Dni. W sobotę i niedzielę (12 i 13 marca) w Teatrze 8 Dnia odbyły się warsztaty tańca irlandzkiego prowadzone przez jedną z najlepszych tancerek i instruktorek tańca irlandzkiego w Polsce - Dorotę Czajkowską. Warsztaty dla początkujących i zaawansowanych przyciągnęły wielu chętnych a rezultaty można było podziwiać w czasie koncertów w pubach ZAK i Dubliner.

Koncerty, jak co roku przyciągają największą widownię. W tym roku było w naszym mieście z czego wybierać. W sobotę 12 marca w pubie ZAK zagrał dobrze już znany miłośnikom muzyki irlandzkiej w naszym mieście poznański zespół Triskel. Tego samego dnia w nieco innym muzycznie stylu można było się bawić w Piwnicy 21. Od wczesnego wieczora odbywało się tam "Ajrish Party" czyli - maksimum rocka minimum folku. W czasie tego wieczoru można było zobaczyć teledyski najlepszych irlandzkich grup rockowych z U2 na czele. 16 marca na zaproszenie pubu The Dubliner przyjechał do Poznania zespół Stonehenge, a 17 marca na zaproszenie Fundacji w pubie ZAK zagrał śląski zespół Beltaine.

Irlandia to także wspaniałe kino i doskonali reżyserzy. Tradycyjnie już w Kinie Malta odbył się przegląd kina irlandzkiego: w trakcie trwającego 6 dni mini festiwalu można było zobaczyć takie filmy jak: "Krwawa Niedziela", "Siostry Magdalenki" czy "W Kręgu Przyjaciół".

Zielona Wyspa od kilku już lat cieszy się wzrastającym zainteresowaniem jako cel wypraw turystycznych oraz miejsce podejmowaniu studiów, a od maja zeszłego roku również pracy. Fundacja stara się udzielać jak najszerszych informacji wszystkim zainteresowanym wyjazdem do Irlandii. W czasie trwania Dni Św. Patryka w siedzibie Fundacji uruchomione zostało Irlandzkie centrum turystyki, pracy i edukacji. Dzięki kontaktom z Tourism Ireland (Irlandzka Izba Turystyczna), szkołami językowymi czy biurami pośrednictwa pracy udało się nam zebrać sporo materiałów reklamowych i pomocnych adresów internetowych. Zainteresowanie tym punktem programu było bardzo duże.

Bardziej tradycyjną, historyczną ale i krajobrazową wizję Irlandii można było zobaczyć w dwóch miejscach. W siedzibie Fundacji od 13 marca można było oglądać wystawę fotografii przedstawiających najbardziej znane miejsca w Irlandii, ale też ukazujących specyficzny klimat Zielonej Wyspy z jej klasztorami, pozostałościami okrągłych wież i irlandzkich krzyży.

W Pubie Galerii ZAK przez całe niedzielne popołudnie można było zbliżyć się do starożytnej historii Irlandii poprzez grafiki inspirowane mitologią irlandzką, ręcznie robioną biżuterię inspirowaną tradycjami irlandzkimi. W chwilach odpoczynku od oglądania tradycyjnego rękodzieła można było spróbować gotowanego na miejscu gulaszu irlandzkiego "Irish Stew". Na zakończenie wieczoru odbyła się loteria fantowa, a później nauka tańca irlandzkiego i zabawa ceili do białego rana.

Irlandia to także wspaniała literatura i poezja. Przybliżeniu jej służył kiermasz książek irlandzkich w Księgarni Kapitałka oraz dzień irlandzki organizowany wspólnie z Fundacją przez szkołę języków obcych Program Bell. W czasie irlandzkiego dnia, który miał miejsce w szkole muzycznej w Poznaniu, odbyła się prelekcja na temat Irlandii, pokaz tańca irlandzkiego, koncert irlandzkiej poezji śpiewanej oraz konkurs zorganizowany przez szkołę Program Bell.

Niewątpliwie gwiazdą tegorocznych Dni Św. Patryka był James Devine - trzykrotny mistrz świata w tańcu irlandzkim, rekordzista Guinnessa, najszybciej stepujący tancerz świata z rekordem 38 uderzeń stopy na sekundę. James Devine przyjechał do Poznania by promować występ zespołu Ragus, który zawita do naszego miasta 26 kwietnia. Ragus to zespół muzyków, tancerzy i wokalistów, którzy w magiczny sposób przekazują poprzez taniec i śpiew ducha Zielonej Wyspy. Krzysztof Schramm - prezes Fundacji - prowadził spotkanie z James Devine w salonie Empik Megastore 16 marca.

Wraz z informacjami prasowymi na temat obchodów Dni Św. Patryka organizowanych przez Fundacje dołączamy również informacje na temat obchodów dnia narodowego Irlandii w Zielonej Górze (oddział Towarzystwa Polsko - Irlandzkiego), Kaliszu (oddział Towarzystwa Polsko - Irlandzkiego) oraz Wrześni (współorganizator Fundacja Kultury Irlandzkiej) .

Dni Św. Patryka 12-17 marca 2005

Organizatorzy:

- Fundacja Kultury Irlandzkiej
- Towarzystwo Polsko-Irlandzkie
- Empik
- Kapitałka Poznańska Księgarnia Naukowa
- Teatr Nowy ( spektakle irlandzkiego dramaturga Tomasa McDonagh były pokazywane w Teatrze Nowym na początku marca)
- U przyjaciół Kawiarnia
- Piwnica 21
- The Dubliner
- Program Bell
- Kino Malta

Partnerzy:

- Klub Galeria Pub ZAK
- Teatr 8 Dnia

Sponsorzy:

- Bank Zachodni WBK
- Glen Dimplex Polska
- Fundacja Kultury Irlandzkiej

Niewątpliwą atrakcją obchodów Dni Św. Patryka w roku 2005 było spotkanie z Jamesem Devine. Była to promocja występów zespołu Ragus w Polsce. Galeria zawiera zdjęcia ze spotkania z tancerzem w sklepie Empik - Megastore (fot. Krzysztof Schramm).

Kawiarnia u Przyjaciół zaprezentowała "Legendę o Św. Patryku", które oficjalnie rozpoczęło i zamknęło obchody Dni Św. Patryka (zdjęcia dzięki uprzejmości Teatru u Przyjaciół - fot. Edyta Ornoch).


O Fundacji  |  Statut  |  Aktualności  |  Kalendarium imprez  |  Linki irlandzkie  Fundacja poleca  |  Kontakt  |                               |  English version