Kalendarium 2013 rok

Dzień Irlandii w Poznaniu - w ramach cyklu Rok po EURO 2012
Poznań 14 czerwiec 2013

Pomysłodawcą projektu był Filip Kaczmarek, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Pierwszą częścią Dnia Irlandii była konferencja naukowa pt. Poznań - Irlandia - wzajemne relacje i współpraca, która odbyła się na Wydziale Anglistyki UAM.

Wykład dr Katarzyny Gmerek – Emigranci i poeci, czyli relacje polsko-irlandzkie  w XIX w. i na początku XX w. pokazał przykłady wpływów polskiej literatury i kultury w Irlandii. Uczestnicy mogli się dowiedzieć m.in., że twórczość Adama Mickiewicza na Zielonej

Dr Brent Miles – omówił szeroko i z wielka swadą kwestie języka irlandzkiego jako języka urzędowego w Irlandii i Unii Europejskiej, pokazując jednocześnie spadek jego używalności na przestrzeni ostatnich 100 lat a także realizację polityki przywrócenia tego językach w szkołach.

Panelową dyskusję  pt. Współpraca Poznań – Irlandia: wzajemne relacje i wyzwania rozpoczął dr Filip Kaczmarek, który przedstawił swoje pierwsze doświadczenia z Irlandią, kiedy to jeszcze podczas studiów na początku lat 90-tych miał okazję zwiedzić ten kraj, oraz odniósł się do finiszującej prezydencji Irlandzkiej. Wątek prezydencji rozwinął szerzej dr Adam Jaskulski – z Wydziału Nauk Politycznych UAM, który przedstawił politykę zagraniczną Irlandii i jej szczególne związki z USA wskazując, że Irlandia zawsze stara się nakierować Unię na współpracę z Ameryką. Wysoko ocenił  obecną prezydencję, i proeuropejskość Irlandii.

Krzysztof Schramm reprezentujący Fundację Kultury Irlandzkiej, przedstawił historię relacji poznańsko-irlandzkich od początku lat 90-tych XX w. Z przedstawionych  faktów jasno wynika, że żadne inne miasto w Polsce nie łączy tak wiele z Zieloną Wyspą jak Poznań. Pokazanych zostało wiele przykładów różnych imprez poświęconych Irlandii, które odbywają się w Poznaniu, szczególna uwagę została poświęcona „irlandzkiej inwazji” podczas Euro212.

Thaddeus O Buchalla, podzielił się swoimi obserwacja z pobytu w Polsce i Poznaniu w szczególności. Chwalił Polaków za otwartość i przyjazne nastawienie z jakim się tu ciągle spotyka. Stwierdził, że jest pod ogromnym wrażeniem, jak nasz kraj się zmienił na przestrzeni ostatnich lat.

Zakończeniem Dnia Irlandii był performance Teatru U Przyjaciół z okazji Bloomsday, gdzie barwny korowód ruszył ulicami Poznania spod Collegium Novum do siedziby teatru przy ul. Mielżyńskiego.

 Fundacja Kultury Irlandzkiej była reprezentowana podczas konferencji.

Materiał opracowany został na podstawie  tekstu ze strony Filipa Kaczmarka: http://www.filipkaczmarek.pl/pl-news-full-1071.html, gdzie znajduje się również materiał fotograficzny.

W ramach Dnia Irlandii oraz Bloomsday, Fundacja Kultury Irlandzkiej pojawiła się również w mediach krajowych w programie TVP Info, zapraszamy do zapoznania się z materiałem.

http://www.youtube.com/watch?v=urWjWGP89cU&noredirect=1


Bloomsday - fot. ze strony Filipa Kaczmarka

 

Bloomsday przed Collegium Novum w Poznaniu - fot. ze strony Filipa Kaczmarka

Europoseł Filip Kaczmarek  podczas Bloomsday - fot. ze strony Filipa Kaczmarka

Konferencja europosła Filipa Kaczmarka  - fot. ze strony Filipa Kaczmarka


  Góra strony   O Fundacji  |  Statut  |  Aktualności  |  Kalendarium imprez  |  Linki irlandzkie  Fundacja poleca  |  Kontakt  |                            |  English version