"Irlandia w szkole" - całoroczny projekt Fundacji Kultury Irlandzkiej

Projekt edukacyjny „Irlandia w szkole“ to jeden z najważniejszych, autorskich projektów stworzonych i realizowanych przez Fundację. Projekt skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Uczniowie poprzez różnego typu formy aktywności edukacyjnej mają możliwość szerokiego poznania Irlandii. W roku 2014 projekt „Irlandia w szkole“ był realizowany na różnych poziomach zaawansowania, wprowadzone zostały również działania edukacyjne wykorzystujące wystawy organizowane przez Fundację.

W sumie w projekcie w roku w sposób niezwykle aktywny zrealizowało ten projekt w roku 2014 około stu szkół z całej Polski.

Podstawowy projekt realizowały nowe szkoły przyłączające się do projektu. Każda szkoła otrzymywała:

- prezentację multimedialną pomocną przy samodzielnym prowadzeniu zajęć przez nauczycieli

- karty pracy dla uczniów i nauczycieli

- materiały edukacyjne pomocne przy realizacji projektu (broszury turystyczne)

Fundacja prowadziła zajęcia o zróżnicowanej tematyce związanej z Irlandią w szkołach, a także gościła uczniów na zajęciach w siedzibie Fundacji.

 

W połowie roku 2014 stworzyliśmy specjalne, zaawansowane bloki programów związanych z Irlandią przeznaczone dla tych szkół, które zakończyły realizację programu podstawowego a pragnęły kontynuować współpracę z Fundacją.

Bloki te obejmowały tematykę poświęconą:

- Gigantom irlandzkiej literatury – poznawanie twórczości poetów i pisarzy od Jamesa Joyce’a do Roody’ego Doyle’a

- Wielkim kobietom irlandzkiej historii

- Niezwykłym, irlandzkim sportom

- rocznicy bitwy pod Clontarf:  „W tysiąc lat po bitwie pod Clontarf”

Na życzenie nauczycieli Fundacja prowadzi również od tegorocznej edycji zajęcia w języku angielskim. Na potrzeby zajęć w gimnazjach i szkołach średnich przygotowaliśmy dwie anglojęzyczne prezentacje „Jig’s, rock and bards” i „Short history of Ireland” a także korespondujące z nimi karty pracy dla uczniów i nauczycieli.

Jednym z największych efektów projektu „Irlandia  w szkole” jest aktywizacja zespołów szkół z mniejszych miejscowości i terenów wiejskich. Nauczycielom pracującym w tych szkołach bardzo zależy na poszerzaniu horyzontów i otwieraniu przed uczniami świata.

Nawiązaliśmy kontakty z wieloma szkołami z małych miejscowości i wiosek. Prowadząc zajęcia nie tylko na terenie szkół, ale także organizując je w siedzibie Fundacji.

Szkoły te to najczęściej zespoły szkół, skupiające różne grupy wiekowe od uczniów klas początkowych, szkół podstawowych po gimnazja. Zajęcia w tych szkołach prowadzone były na wszystkich poziomach wiekowych.

Poprzez kontakty z placówkami muzealnymi aranżowaliśmy dla tych uczniów także lekcje muzealne, w niektórych wypadkach pokrywając ich koszty, a także pomagaliśmy w ułożeniu programu wizyty w Poznaniu organizując dla niektórych grup warsztaty.

W listopadzie i grudniu 2014 przygotowaliśmy specjalne, otwarte, tematyczne warsztaty w siedzibie Fundacji.

W listopadzie warsztaty dedykowane były irlandzkim opowieściom grozy oraz literaturze Brama Stokera i jego najsłynniejszej powieści „Dracula”. Fundacja przygotowała dla uczestników tych spotkań  specjalny konkurs literacki na inspirowanie Irlandią opowiadanie grozy.

Grudniowe spotkania były dedykowane irlandzkim, tradycjom świątecznym. Młodsi uczniowie przygotowywali zielone kartki świąteczne.  W listopadzie i grudniu gościliśmy w sumie na tych zajęciach kilkadziesiąt szkół.

Spotkania pozwoliły na ukazanie wąskich wycinków irlandzkiej kultury, a także zacieśnienie współpracy ze szkołami, które przyjechały  specjalnie do Poznania.

Szkoły biorące udział w projekcie „Irlandia w szkole“, brały także udział w innych działaniach Fundacji organizowanych w ciągu roku.

W czasie wystawy poświęconej armii irlandzkiej organizowanej w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym od marca do czerwca 2014 roku zorganizowaliśmy lekcje muzealne dla zainteresowanych uczestników projektu.

Podczas wystawy dedykowanej życiu i twórczości irlandzkiego poety W.B. Yeatsa organizowaliśmy zarówno zajęcia obudowane wokół wystawy jak i lekcje biblioteczne przygotowane we współpracy z pracownikami Biblioteki Raczyńskich.

Jesteśmy również do dyspozycji szkół organizując lekcje w placówkach szkół, bardzo często dla kilku klas w ciągu jednego dnia.

Projekt finansowany przez Bank Zachodni WBK S.A.


 

O Fundacji  |  Statut  |  Aktualności  |  Kalendarium imprez  |  Linki irlandzkie  Fundacja poleca  |  Kontakt  |                               |  English version