Polska Irlandia - wspólna historia
  17 listopad 2015 - międzynarodowa sesja historyczna
  Instytut Historii UAM, Poznań

 

 

Polska Irlandia
- wspólna historia?

 „Polska – Irlandia wspólna historia?” zorganizowana została wspólnie z Instytutem Historii UAM.
Była pierwszą sesją historyczną w Polsce, w której nad tematem wspólnych doświadczeń historycznych dyskutowali naukowcy z Polski i Irlandii.

Na zaproszenie Fundacji w konferencji udział wzięli historycy z Irlandii – Gabriel Doherty z Uniwersytetu z Cork oraz Paul MacNamara. Stronę polską reprezentowali prof. Krzysztof Marchlewicz, dr Katarzyna Gmerek, mgr Adam Kucharski. Sesja odbyła się pod patronatem Mateusza Morawieckiego, Konsula Honorowego Irlandii w Poznaniu, uroczystego otwarcia sesji dokonał Ambasador Irlandii w Polsce dr Gerard Keown.

W historii Polski i Irlandii znaleźć można wiele wspólnych elementów, oba narody musiały walczyć o niepodległość zarówno wykorzystując drogę politycznych negocjacji, ale także poprzez liczne powstania narodowo wyzwoleńcze.

Zorganizowana w Poznaniu sesja historyczna pozwoliła na zagłębieniem się bliżej w tematykę wspólnych doświadczeń, ale i inspiracji. Wiadomości o represjach po Powstaniu Styczniowym wywołały fale oburzenia i poparcia dla powstańców w Irlandii. Sprawa polska pojawiała się w przemówieniach najważniejszych irlandzkich polityków i wykorzystywana była jako argument dla Irlandczyków w ich staraniach o polityczną niezależność.

Konferencji towarzyszyła wystawa „Od Obcych do Obywateli” udostępniona przez Ambasadę Irlandii w Warszawie. Wystawa ukazuje emigrację irlandzką w Europie po okresie tzw. Odlotu Dzikich Gęsi. Irlandzka szlachta zmuszona w akcie represji po nieudanych powstaniach do opuszczenia wyspy zasiliła wojska i elity intelektualne europejskich dworów arystokratycznych i królewskich Europy. Trafiając także do Polski, między innymi na dwór króla Jana III Sobieskiego.

W konferencji udział wzięli uczniowie szkół uczestniczących w projekcie „Irlandia w szkole”, a także studenci Instytutu Historii.

Wszystkie wykłady, które zaprezentowane zostały w czasie konferencji zostały wydane w publikacji pokonferencyjnej, która zostanie opublikowana z końcem 2015 roku

Współorganizatorem konferencji był Instytut Historii UAM.

Mecenasem projektu był Bank Zachodni WBK S.A.



O Fundacji  |  Statut  |  Aktualności  |  Kalendarium imprez  |  Linki irlandzkie  Fundacja poleca  |  Kontakt  |                               |  English version