Dni św. Patryka,  marzec 2018

„Dni św. Patryka 2018” były piętnastą edycją jednego
z najważniejszych wydarzeń organizowanych
w ciągu roku przez Fundację.

Organizowane z okazji święta narodowego Irlandii są celebracją  irlandzkiej  kultury prezentowanej  w marcu
w jak najbardziej wszechstronny sposób. Program imprez organizowany jest w taki sposób by mogli z niego skorzystać uczestnicy w różnym wieku.

W  tym   roku   „Dni  św.  Patryka”   organizowane  były
w dziesięciu miastach: Poznaniu, Wrocławiu, Lublinie, Trójmieście, Warszawie, Krakowie, Katowicach, Zamościu, Krasnymstawie i Kaliszu. Program był mocno rozłożony w czasie, wydarzenia odbywały się w dniach od 10-23 marca.

W ramach działań dla całych rodzin zorganizowaliśmy wypełniony irlandzkimi atrakcjami „Irlandzki Dzień Rodzinny”. W czasie trwającego kilka godzin wydarzenia dzieci mogły wziąć udział w warsztatach tańca irlandzkiego, wykonać prace plastyczne inspirowane Irlandią, poznać baśnie rodem z Zielonej Wyspy, spróbować irlandzkich serów i specjalnie upieczonych na tę okazję shamrockowych ciasteczek.

W tym roku „Irlandzki Dzień Rodzinny” zorganizowany został w trzech lokalizacjach: Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum  Archeologicznym  w  Poznaniu i Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie.

Dla uczestników projektu „Irlandia w szkole”, przygotowaliśmy „Irlandzką Olimpiadę”, która ponownie odbyła się w gościnnych progach IV Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu. W czasie kilku godzin uczestnicy musieli wykonywać zadania z Irlandią w roli głównej. Uczniowie spotkali dwóch native speakerów z Irlandii, z jednym poznawali tajniki sportów z drugim uczyli się języka irlandzkiego. Z instruktorką tańca irlandzkiego uczyli się podstawowych kroków.

„Irlandzką Olimpiadę” zaszczycił swoją obecnością Ambasador Irlandii w Polsce – Gerard Keown.

 

Ambasador Irlandii w Polsce, Gerard Keown,
Dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego, Agata Gutorska,
Wiceprezes Fundacji Justyna Mazurek-Schramm

Ambasador Gerard Keown z uczniami
w trakcie Irlandzkiej Olimpiady w Poznaniu

W Centrum Brytyjskim w Lublinie Fundacja zorganizowała również serię wykładów i warsztatów tańca dla uczniów lubelskich szkół.

 
 









W Zamościu i Krasnymstawie odbyły się warsztaty celtyckiej kaligrafii i nauka pieczenia irlandzkiego chlebka sodowego.

 

W Kaliszu zorganizowaliśmy dla dzieci warsztaty tańca irlandzkiego i zajęcia plastyczne połączone z powiadaniem baśni.

W Kaliszu i Zamościu odbyły się konkursy plastyczne i recytatorskie dla dzieci i młodzieży. Po raz kolejny odbył się także Wojewódzki Turniej Rugby dla uczniów szkół z Zamojszczyzny i Lubelszczyzny.

 

 

Taniec jest nieodzownym elementem „Dni św. Patryka”, warsztaty, pokazy tańca, zabawy taneczne zostały poprowadzone przez profesjonalnych tancerzy i instruktorów z zespołów: Glas Eirin, Irish Spin, Etno Balans, ISTA, Usłyszeć taniec i Galway.

 

W pubach, klubach i salach koncertowych rozbrzmiewała irlandzka muzyka w wykonaniu zespołów: Carrantuohill, Duan, Sauin, Beltaine, Thorn i Rhiannon Celtic Band 

 
 

 

W Kinie Charlie Monroe Malta i Dolnośląskim Centrum Filmowym pokazane zostały irlandzkie filmy, a poznański Teatr u Przyjaciół wystawił spektakl „Legenda św. Patryka”.


O Fundacji  |  Statut  |  Aktualności  |  Kalendarium imprez  |  Linki irlandzkie  Fundacja poleca  |  Kontakt  |                               |  English version