Rybołówstwo w Irlandii stanowi ważną działalność gospodarczą, generującą dochód narodowy i zapewniającą lokalne zatrudnienie. Wartość tej dziedziny gospodarki wzrosła w 2023 roku do 1,2 mld euro w ujęciu PKB. Było to w dużej mierze spowodowane wzrostem krajowej konsumpcji ryb i owoców morza w Irlandii w sektorze gastronomicznym, a także wyższymi cenami, zarówno w kraju, jak i na głównych rynkach eksportowych.
Dział ten zapewnia ponad 15,5 tysiąca miejsc pracy, głównie dla osób mieszkających wokół przybrzeżnych regionów Irlandii. Największymi portami rybackimi są na północno-zachodnim wybrzeżu Killybegs, a na południu Casteltownbere. W Irlandii jest zarejestrowanych prawie 2000 statków rybackich, ponad 100 przetwórców owoców morza i prawie 300 zakładów akwakultury.
Główne obszary irlandzkiego przemysłu rybnego obejmują rybołówstwo komercyjne, przetwórstwo, marketing i hodowlę ryb. Bord Iascaigh Mhara (BIM) jest irlandzkim krajowym organem ds. rybołówstwa morskiego i akwakultury, którego celem jest utrzymanie i rozwój irlandzkiego sektora rybołówstwa. Częścią odpowiedzialności BIM jest zapewnienie podjęcia działań mających na celu utrzymanie przyszłości krajowego przemysłu rybołówstwa i akwakultury, w tym promowanie odpowiedzialnych praktyk środowiskowych. Obejmuje on również zapewnienie szkoleń, wsparcia biznesowego i wiedzy technicznej związanej z irlandzkim przemysłem owoców morza. Działania BIM są odpowiedzią zarówno na lokalne, jak i międzynarodowe problemy, takie jak przełowienie, nadmierne przyłowy, wsparcie dla dywersyfikacji i zgodność z prawem międzynarodowym. Ponieważ wysoki popyt na ryby i produkty rybne znacznie obciążył światową podaż ryb, działania podjęte w ramach BIM są uważane za szczególnie ważne.



Zasoby rybne są podstawą irlandzkiego przemysłu owoców morza. Na wodach otaczających Irlandię znajdują się jedne z najbardziej produktywnych łowisk w UE. W 2024 r. limit połowowy dostępny dla irlandzkiej floty wyniósł 176 000 ton, co oznacza wzrost o ponad 10000 ton w stosunku do 2023 r. (+6%). Wartość tej kwoty szacuje się na 210 mln euro. (źródło: https://bim.ie/publications/corporate-and-other-reports/ The Business of Seafood 2023)
Krewetki z Zatoki Dublińskiej wyprzedziły makrelę jako najcenniejsze dzikie gatunki poławiane dla branży spożywczej, których cena wzrosła ponad dwukrotnie w 2022 roku. Ceny irlandzkich ostryg skalnych i małży hodowlanych skorzystały w ubiegłym roku na silnym wzroście cen w sektorze akwakultury.
Najlepiej sprzedającymi się gatunkami na rynku irlandzkim w ciągu roku były łosoś (130 mln euro) i dorsz (42 mln euro).
Całkowita wartość eksportu w 2023 r. wyniosła 635 mln euro. Największymi odbiorcami irlandzkich owoców morza i ryb są kraje Unii Europejskiej (368 mln euro), Wielka Brytania (101 mln euro) oraz kraje azjatyckie (68 mln euro).



