Niniejsza strona zawiera kalendarium aktualnie realizowanych projektów, które uzyskały  wsparcie Fundacji Kultury Irlandzkiej. Wszystkich zainteresowanych szczegółami zapraszamy do osobistego kontaktu z Fundacją albo prosimy o wysłanie poczty na adres fundacja@fki.home.pl. 


ZAPRASZAMY NA SPOTKANIEDNI ŚWIĘTEGO PATRYKA
PROGRAM IMPREZ
W POZNANIU


DNI ŚWIĘTEGO PATRYKA
PROGRAM IMPREZ
W CHRZANOWIE


DNI ŚWIĘTEGO PATRYKA
PROGRAM IMPREZ
W KALISZUDNI ŚWIĘTEGO PATRYKA
PROGRAM IMPREZ
W KATOWICACHDNI ŚWIĘTEGO PATRYKA
PROGRAM IMPREZ
W ŁODZIDNI ŚWIĘTEGO PATRYKA
PROGRAM IMPREZ
W LUBLINIEDNI ŚWIĘTEGO PATRYKA
PROGRAM IMPREZ
W TRÓJMIEŚCIE

DNI ŚWIĘTEGO PATRYKA
PROGRAM IMPREZ
W ZAMOŚCIU
I W KRASNYMSTAWIE


 Wystawa „Powstanie Wielkanocne 1916-2016”

Wystawa „Powstanie Wielkanocne 1916-2016” zorganizowana została w ramach trwających w Irlandii
i na całym świecie obchodów setnej rocznicy Powstania Wielkanocnego.

24 kwietnia 1916 oddziały Armii Obywatelskiej i Irlandzkich Ochotników, zajęły główne budynki w mieście. Kwaterą główną powstania stał się majestatyczny budynek Poczty Głównej przy Sackville St. Patrick Pearse, komendant główny powstania, odczytał na schodach poczty Deklaracje Niepodległości. Jest to jeden z najważniejszych dokumentów w historii Irlandii. Deklaracja powoływała do istnienia Republikę Irlandzką oraz przyznawała równe prawa swoim obywatelom bez względu na płeć i wyznanie. Na budynek poczty wciągnięto irlandzki trójkolor i zieloną flagę ze złotych napisem „Republika Irlandzka”. Walki trwały kilka dni, 29 kwietnia dowództwo musiało podjąć decyzje o bezwarunkowej kapitulacji. Angielski ostrzał artyleryjski zniszczył centrum miasta, po budynku Poczty Głównej zostały tylko ściany. Przywódcy powstania zostali postawieni przed sądami wojskowymi, skazani na karę śmierci i rozstrzelani. Tysiące, często niemających żadnego związku z powstaniem, młodych ludzi wywieziono do obozów internowania w Anglii i Walii. Opinia publiczna początkowo niechętna powstańcom, przeszła na ich stronę zszokowana skalą represji. Powstanie Wielkanocne jest ostatnim wielkim zrywem narodowym w formie otartej walki z okupantem. W 1919 roku wybuchła w Irlandii partyzancka Wojna o Niepodległość, która w 1921 roku przyniosła Irlandii upragnioną wolność.

Setna rocznica Powstania Wielkanocnego obchodzona jest nie tylko w Irlandii, ale i na całym świecie. Organizowane są wykłady, prelekcje, projekty edukacyjne, wystawy, konferencje naukowe.

Fundacja Kultury Irlandzkiej zorganizowała serię wydarzeń związanych z obchodami rocznicy powstania. Szkoły biorące udział w projekcie edukacyjnym Fundacji, „Irlandia w szkole”, otrzymają specjalne pakiety edukacyjne, które pozwolą na przybliżenie tematu uczniom.

Stworzono została także, autorska wystawa przybliżająca genezę, przebieg oraz sylwetki przywódców powstania. Wystawa składa się z 14 rollupów, do których produkcji użyto unikatowych archiwalnych zdjęć ze zbiorów Archiwum Wojskowego w Dublinie oraz archiwum wydawnictwa Mercier Press. Towarzyszą im panele z biogramami sylwetek sygnatariuszy Deklaracji Niepodległości. Eksponowane będą również publikacje pamiątkowe związane z rocznicą powstania, zdjęcia, monety, książki, okolicznościowe koperty.  Wystawa po raz pierwszy pokazana zostanie w Poznaniu.

Wernisaż odbył się w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, w dniu 11 marca 2016, w Odwachu na Starym Rynku.
Otwarcie zaszczycił swoją obecnością Ambasador Irlandii w Polsce J.E. Gerard Keown.

Wystawa będzie gościć w Muzeum Powstania Wielkopolskiego Poznaniu do 6 maja. Będziemy informować na bieżąco o kolejnych lokalizacjach, w których będzie eksponowana.


    
Tomasz Łęcki, Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości
 
                                      
                                  Ambasador Irlandii H.E. Gerard Keown
 
 
Od prawej Marcin Wiśniewski, kierownik Muzeum Powstania Wielkopolskiego, Tomasz Łęcki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, H.E. Ambasador Irlandii Gerard Keown, Justyna Mazurek-Schramm, wiceprezes zarządu Fundacji, Artur Sikora, Konsul Honorowy Irlandii in spe, Krzysztof Schramm, Wicekonsul Honorowy Irlandii w Poznaniu, prezes zarządu Fundacji
                     
               
                                   

 
POD PATRONATEM
FUNDACJI
KULTURY
IRLANDZKIEJ

      
 

PROFIL NASZEGO PROJEKTU

"MOJE IRLANDZKIEKORZENIE"

NA FACEBOOKU

DOŁĄCZ DO NAS !


Międzynarodowa Sesja Historyczna "Polska-Irlandia - Wspólna historia?"

 
 


 


Z przyjemnością przedstawiamy opowiadania będące rezultatem "Literackiego konkursu z dreszczykiem". Otrzymaliśmy fantastyczne opowiadania grozy inspirowane Irlandią. Gratulujemy zwycięzcom!
Poniżej przedstawiamy listę laureatów konkursu:


Aleksandra Sobańska, Gimnazjum w Rokietnicy, I miejsce
Emilia Kubiak, Gimnazjum w Szamotułach, I miejsce
Julia Wojciechowska, Gimnazjum w Gostyniu, II miejsce
Natalia Stróżyńska, Gimnazjum w Gostyniu, II miejsce
Agnieszka Zaremba, Gimnazjum w Gostyniu, II miejsce
Michał Kujawa, Gimnazjum nr 1 w Śremie, II miejsce

 

Znalezione obrazy dla zapytania microsoft clipart acrobat reader Znalezione obrazy dla zapytania microsoft clipart acrobat reader  Znalezione obrazy dla zapytania microsoft clipart acrobat reader  Znalezione obrazy dla zapytania microsoft clipart acrobat reader  Znalezione obrazy dla zapytania microsoft clipart acrobat reader  Znalezione obrazy dla zapytania microsoft clipart acrobat reader 
"Irlandia"
Agnieszka Zaremba, Gimnazjum
w Gostyniu
II miejsce
"Irlandzki gangster"
Aleksandra Sobańska,
Gimnazjum
w Rokietnicy
I miejsce
"Margaret"
Julia Wojciechowska
Gimnazjum
w Gostyniu
II miejsce
"Między niebem a piekłem"
Michał Kujawa
Gimnazjum nr 1
w Śremie
II miejsce
"Wakacje w Irlandii"
Natalia Stróżyńska
 Gimnazjum
w Gostyniu
II miejsce
"Zamek Malahide"
Emilia Kubiak
Gimnazjum
w Szamotułach
I miejsce
 

Kraków, 8.03.2015.

 

Spektakl tańca irlandzkiego "Odsłony"

 

Pokaz premierowy 18 kwietnia 2015 r. godz. 18.00. Nowohuckie Centrum Kultury

Spektakl "Odsłony", kolejna propozycja krakowskiego Zespołu Tańca Irlandzkiego ERIU, to taneczna ilustracja słów Osho, hinduskiego guru: Znamy się tylko poprzez innych, a inni znają tylko naszą zewnętrzną formę. Dlatego utożsamiamy się z tą formą. Znamy swój obraz odbijający się w oczach innych ludzi albo w lustrze.[1]

Często patrzymy na siebie oczami innych, choć znamy siebie najlepiej, znamy własną wartość i wiemy, na co nas stać. Jednak rodzaj dystansu, nasycenie emocjami, ciepło lub chłód w naszych relacjach sprawia, że jesteśmy różnie odbierani. Inaczej w domu, w pracy, w czasie wolnym. Czasem przeglądając się w cudzych oczach widzimy odbicie, które jest dla nas zaskakujące. Mamy wątpliwości, czy to naprawdę my. Inni, zniekształceni jak w Gabinecie Luster.Spektakl "Odsłony" tworzy wyjątkowy taniec irlandzki oraz przepiękna muzyka irlandzka (m.in. Lord of the Dance, Gaelforcedance, Secret Garden).

Serdecznie zapraszamy!

Choreografia, scenariusz i reżyseria: Agata Kowalczyk
Taniec: tancerki Zespołu Tańca Irlandzkiego ERIU

Czas trwania: 50 min.

Bilety: 25 zł, 20 zł grupowe (powyżej 10 osób)

 

Zapraszamy do obejrzenia zwiastuna oraz na www.eriu.art.pl i facebook.com


[1] cyt. Osho 'Wielka księga sekretów' za www.lubimyczytać/cytaty

    
Kliknij na zdjęcie, a zobaczysz zwiastun spektaklu

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Pawła Edmunda Strzeleckiego w Dublinie

W niedzielę 29 marca zostanie odsłonięta tablica ku czci wielkiego podróżnika, który pomagał Irlandczykom podczas Wielkiego Głodu.

W wydarzeniu weźmie udział Prezydent Miasta Poznania, Burmistrz Dublina, inicjatorzy przedsięwzięcia, w tym reprezentacja Fundacji Kultury Irlandzkiej, przedstawiciele szkół i stowarzyszeń z Polski, Irlandii i Australii. Spodziewani są przedstawiciele Ambasady Polski w Dublinie, Ambasady Irlandii w Polsce, Rady Miasta Dublina, Clerys. Będą również obecni byli Ambasadorzy Irlandii w Polsce w ciągu ostatnich 25 lat.

Fundacja Kultury Irlandzkiej wzięła aktywny udział realizacji tego wspaniałego projektu.
Nie zabraknie nas również na uroczystości w Dublinie.

Zapraszamy!

Niedziela, 29 marca, godz. 18:00;  Sackville Place, bok budynku Clerys


O Fundacji  |  Statut  |  Aktualności  |  Kalendarium imprez  |  Linki irlandzkie  Fundacja poleca  |  Kontakt  |                    |  English version