DNI ŚW. PATRYKA 2014

 
   
Dzień Św. Patryka Kalisz
PLAKAT
Dzień Św. Patryka Lublin
PLAKAT
 
  Dzień Św. Patryka Poznań
PLAKAT 
 
   
Dzień Św. Patryka Trójmiasto
PLAKAT 
Dzień Św. Patryka Warszawa
PLAKAT 
  Dzień Św. Patryka Zamość
PLAKAT 
 

Dni św. Patryka 2014 to najważniejszy, realizowany od jedenastu lat projekt Fundacji Kultury Irlandzkiej.

Dni św. Patryka 2014 trwały od 14-17 marca, Fundacja organizowała i koordynowała imprezy w: Poznaniu, Kaliszu, Warszawie, Lublinie, Zamościu i Trójmieście.

Dni św. Patryka 2014 odbywały się pod honorowym patronatem Ambasadora Irlandii w Warszawie i Konsula Honorowego Irlandii w Poznaniu.

Sponsorem Dni św. Patryka od pierwszej edycji w 2003 roku jest Bank Zachodni WBK S.A.

Program Dni św. Patryka przygotowywany jest zawsze w taki sposób by jak najbardziej wszechstronnie zaprezentować kulturę Irlandii w jej wielu aspektach. Uczestnicy imprez mają okazję zapoznać się z irlandzkim tańcem, muzyką, historią, szeroko rozumianą sztuką i literaturą.

Poszczególne wydarzenia były tak przygotowane by mogli wziąć w nich udział uczestnicy w różnym wieku.   

1. Wystawa Irish Defence Forces – armia szmaragdowej wyspy

Wystawa „Irish Defence Forces-armia szmaragdowej wyspy” otwierała oficjalnie obchody Dni św. Patryka w Poznaniu. 14 marca w obecności Ambasadora Irlandii w Polsce – Eugene’a Hutchinsona, Konsula Honorowego Irlandii – Mateusza Morawieckiego oraz dyrektora Muzeum Narodowego w Poznaniu – prof. Wojciecha Suchockiego odbyło się uroczyste otwarcie wystawy dedykowanej armii irlandzkiej.

Wystawa gościła do końca czerwca w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym, najstarszej placówce muzealnej tego typu w Polsce. Wystawa jest oddzielnym projektem Fundacji, który uzyskał wsparcie Banku Zachodniego WBK i wokół którego organizowanym jest wiele imprez towarzyszących: lekcje muzealne dla szkół, imprezy w czasie Nocy Muzeów, irlandzki dzień dziecka i prezentacje historyczne prezentujące dzieje armii irlandzkiej.

Otwarcie wystawy zgromadziło ponad 50 osób, przedstawicieli lokalnych mediów, wojska polskiego, poznańskiego świata nauki, a także osób zainteresowanych historią Irlandii i irlandzkiej wojskowości.

 2.  Zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych

W ramach programu Dni św. Patryka ważne miejsce zajmują działania edukacyjne skierowane do odbiorcy w różnym wieku. Imprezy te organizowane są w formie warsztatów plastycznych, prezentacji, wykładów dla różnych grup wiekowych. Najmłodsi uczestnicy naszych tegorocznych zajęć byli w wieku przedszkolnym.

Zajęcia przygotowane były zgodnie z wymaganiami grupy wiekowej, najmłodsi uczestnicy wzięli udział w prezentacjach o Irlandii, czytaniu irlandzkich bajek i warsztatach plastycznych. Dla starszych przygotowane zostały polsko i anglojęzyczne wykłady i prezentacje z dziedziny muzyki, historii i literatury.

W ramach działań edukacyjnych w czasie Dni św. Patryka odbyły się poza wymienionymi powyżej następujące prezentacje, spotkania i wykłady:

  • Wyprawa do Irlandii św. Patryka, prezentacja i warsztaty plastyczne dla dzieci, Muzeum Archeologiczne, Poznań

  • Buntownicy, artyści i nauczyciele, wykład dr Katarzyny Gmerek, Biblioteka Uniwersytecka, Poznań

  • Magiczna Irlandia, rozwiązanie konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży, Młodzieżowy Dom Kultury, Kalisz

  • Irlandia bezkresna kraina przygód…., prezentacja, Okręgowe Muzeum Ziemi Kaliskiej

  • Instrumenty w muzyce irlandzkiej, Historia tańca irlandzkiego, Ci straszliwi Celtowie – czyli Celtów historie prawdziwe

  • wykłady Krzysztofa Nowackiego, Centrum Brytyjskie, Lublin

  • Irlandczycy a amerykańska wojna secesyjna, Moje impresje z Belfastu, wykłady Marcina Wacińskiego, Centrum Brytyjskie, Lublin

  • Baśnie irlandzkie dla dzieci, czytanie bajek, U Muzyk’uff, Gdynia

  • Cykle mitologiczne w starożytnej Irlandii, wykład Krzysztofa Nowackiego, Instytut Przyrodniczo-Techniczny PWSZ, Zamość

  • A tentative categorisation of the Irish-English bilateral reverbations in the lexical stratum, wykład Tomasz Czerniak, Instytut Przyrodniczo-Techniczny PWSZ, Zamość

  • Dzień św. Patryka czyli zielono przy Kramarskiej, warsztaty plastyczne, prezentacje dla dzieci i młodzieży w siedzibie Fundacji przy ul. Kramarskiej w Poznaniu

  • Szkoły biorące udział w projekcie Fundacji „Irlandia w szkole” przygotowały specjalne zajęcia edukacyjne o Irlandii z okazji Dnia św. Patryka, pojawiły się również specjalne dekoracje w szkołach (poniżej zdjęcie z IV Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu

3. Imprezy promujące irlandzką literaturę

W ramach tegorocznej edycji Dni św. Patryka nie zabrakło wydarzeń związanych z irlandzką literaturą.

W Lublinie w Centrum Brytyjskim, prezentowano najstarsze dzieła irlandzkiej literatury, w ramach odbywającej się prezentacji „Book of Kells” przybliżano historie średniowiecznych manuskryptów. 

W Bibliotece Brytyjskiej w Gdańsku, prezentowano twórczość Williama Butlera Yeatsa w ramach wystawy „William Butler Yeats i Irlandia w zbiorach Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego”, a także pokazów filmów dokumentalnych dedykowanych życiu  i twórczości poety wydanych przez irlandzką Bibliotekę Narodową.

W Gdyni w Klubie u Muzyk’uff prezentowane były również filmy dokumentalne dedykowane twórczości Williama Butlera Yeatsa.

W Książnicy Zamojskiej w Zamościu, w ramach wystawy „Biblioteka Zielonej Wyspy” prezentowane były polskie przekłady książek irlandzkich autorów ze zbiorów Książnicy Zamojskiej i kolekcji Fundacji Kultury Irlandzkiej (najstarsza książka w kolekcji datowana jest na rok 1876).

Również w Książnicy Zamojskiej odbył się wykład dr hab. Wojciecha Nowickiego „Powolne zanikanie czyli Beckett minimalista”.

4. Wystawy fotograficzne

Wystawy fotograficzne prezentowane w Poznaniu, Warszawie, Lublinie, Zamościu, Gdańsku i Kaliszu przybliżały wizualnie Irlandię uczestnikom poszczególnych imprez.

 

Wystawy fotograficzne uwzględniając najbardziej znane miejsca i zabytki Irlandii przybliżały Zieloną Wyspę uczestnikom Dni św. Patryka.

 

 

 

5. Taniec

Warsztaty i pokazy tańca irlandzkie należą do najbardziej popularnych wydarzeń Dni św. Patryka 2014. W tym roku zorganizowane zostały nie tylko pokazy tańca irlandzkiego, warsztaty dla dzieci i dorosłych, ale także po raz pierwszy tradycyjna irlandzka zabawa taneczna ceili, która zgromadziła w Poznaniu ponad 100 osób.

  

 

 

 

 

 

 

 

 

Warsztaty i pokazy tańca irlandzkiego:

  • Poznań, warsztaty tańca irlandzkiego dla dzieci i dorosłych, w ramach warsztatów odbyły się zajęcia z irlandzkiego stepu, ceili, tańców solowych, zajęcia prowadził instruktor tańca irlandzkiego z grupy Celtica

  • Szmaragdowe Ceili czyli wielka potańcówka irlandzka z okazji Dnia św. Patryka, Dom Tramwajarza, Poznań

  • Kalisz, otwarte warsztaty tańca irlandzkiego dla dzieci i dorosłych, prowadzone przez instruktora z zespołu Celtica, Kalisz, Młodzieżowy Dom Kultury

  • Sopot, warsztaty tańca irlandzkiego, pokaz tańca irlandzkiego zespołów: ISTA, Elphin, Animus Saltandi, Trebraruna

  • Lublin, warsztaty tańca irlandzkiego prowadzone przez zespół Glas Eirin

  • Zamość, warsztaty tańca irlandzkiego, prowadzone przez zespół Glas Eirin

  • Warszawa, pokaz tańca irlandzkiego zespołu IREE

6. Muzyka

Muzyka wypełnia Dzień św. Patryka w Irlandii, koncerty i sesje muzyczne są podstawą świętowania tego dnia. W ramach Dni św. Patryka organizujemy koncerty muzyki irlandzkiej zarówno muzyków polskich jak i irlandzkich. 

Koncerty muzyki irlandzkiej:

  • Poznań, Kalisz – koncerty muzyków z Irlandii – Cormac Dempsey, Cian Loughaire

  • Lublin, Zamość – koncerty zespołu muzyki irlandzkiej Duan

  • Lublin – koncert muzyki irlandzkiej Ryszarda Borkowskiego

  • Sopot – koncert muzyki irlandzkiej Strays

  • Warszawa – koncert The Brian McCombe Band , grupa muzyków z Bretanii i Irlandii, Carrantuohill i Treblers – przedstawienie łączące muzykę i taniec irlandzki

7. Dni św. Patryka w mediach

Na potrzeby reklamowe Dni św. Patryka przygotowane zostały plakaty, informacje publikowane były na obu stronach internetowych Fundacji a także na profilu Fundacji na Facebooku.

Informacje o Dniach św. Patryka przekazywane były mediom w wysyłanych kilkukrotnie komunikatach prasowych.

W sumie informacje o Dniach św. Patryka pojawiły się w 37 publikacjach prasowych i telewizyjnych (audycja w Telewizji WTK, TVN 24).

 

Specjalnie na Dzień św. Patryka została wydana kartka pocztowa ze zdjęciem podświetlonego na zielono poznańskiego Ratusza. Była to wspólna zeszłoroczna akcja Urzędu Miasta Poznania i Fundacji Kultury Irlandzkiej, tradycja podświetlania na zielono budynków na całym świecie z okazji Dnia św. Patryka ma długą tradycję. Kartka pocztowa została wydana w nakładzie 3,000 egzemplarzy i była dystrybuowana we wszystkich miejscach, w których odbywały się imprezy, dzięki wsparciu Urzędu Miasta Poznania, kartka dostępna była także w głównym punkcie informacji turystycznej miasta mieszczącym się przy Starym Rynku.  Kilkaset kartek zostało przekazanych Ambasadzie Irlandii, a Fundacja przed św. Patryka kolejne kilkaset wysłała pocztą do odbiorców polskich i irlandzkich – w Irlandii kartkę otrzymali wszyscy byli pracownicy Ambasady Irlandii oraz irlandzkie media.

Warsztaty plastyczne dla dzieci 

   
   

 Prace konkursowe dzieci i wystawa nagrodzonych prac w Kaliszu

   
 
Wystawa książek irlandzkich autorów w Książnicy Zamojskiej 
   
   
 

Warsztaty tańca irlandzkiego 

   

Pokaz tańca irlandzkiego - Trójmiasto 

   
Warsztaty tańca irlandzkiego - Poznań   Warsztaty tańca irlandzkiego - Poznań -tańce ceili
 

Wykłady o Irlandii 

   
 Wykłady o Irlandii - Muzeum Ziemi Kaliskiej   Wykłady o Irlandii - Zamość 
 

Koncerty muzyki irlandzkiej

   
Koncert muzyki irlandzkiej - Warszawa  Koncert muzyki irlandzkiej, muzycy z Irlandii
Cormac Dempsey, Cian Loughaire
 

O Fundacji  |  Statut  |  Aktualności  |  Kalendarium imprez  |  Linki irlandzkie  Fundacja poleca  |  Kontakt  |                               |  English version