William Butler Yeats – życie i twórczość
Warszawa, Szczecin, Poznań, Lublin

 

Wystawa „William Butler Yeats – życie i twórczość” to jeden z najważniejszych projektów zrealizowanych przez Fundację. Wystawa wyprodukowana została przez irlandzkie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przy współpracy z irlandzką Biblioteką Narodową. Wystawa złożona z rollupów w kilku egzemplarzach podróżowała w tym roku po świecie. Ambasady Irlandii w poszczególnych krajach gwarantowały prezentowanie wystawy w prestiżowych lokalizacjach często związanych z uniwersytetami, bibliotekami i muzeami literatury.

W Polsce organizacja wystawy koordynowana była w ścisłej współpracy z Ambasadą Irlandii w Warszawie. Wystawa w Polsce prezentowana była w czterech lokalizacjach:

- Muzeum Literatury w Warszawie

- Wydziale Anglistyki Uniwersytetu Szczecińskiego, Szczecin

- Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu

- Wydzia3le Anglistyki, Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Lublin 

William Butler Yeats (1865-1939), irlandzki poeta, dramaturg, pisarz, mąż stanu. Uznawany za jednego z najważniejszych twórców XX wieku. Urodził się 13 czerwca w Sandymount w Irlandii, dzieciństwo spędził na równi w hrabstwie Sligo, Dublinie i Londynie. Te trzy miejsca miały wieki wpływ na jego twórczość. Jego pierwszy tomik „The Wandering of Oisin and Other Poems” (Wędrówki Oisina i inne wiersze) z 1889 r. pełen jest odniesień do irlandzkich legend, mistycyzmu a także irlandzkiego nacjonalizmu. Z tego tomiku pochodzi jeden z jego najbardziej znanych utworów „The Lake Isle of Innisfree” (Wyspa na jeziorze Innisfree). 

W 1889 roku Yeats poznał Maud Gonne, ówczesną piękność, działaczkę niepodległościową. Niespełniona miłość Yeatsa do Maud Gonne była integralnym elementem poezji Yeatsa.

Na początku lat 80-tych XIX wieku Yeats angażuje się aktywnie w tzw. Odrodzenie Irlandzkie, ruch mający przywrócić irlandzki język i tradycje w literaturze i sztuce. W 1897 roku zostaje założony Abbey Theatre, istniejąca do dziś najważniejsza scena teatralna Irlandii, na której wystawiane są sztuki irlandzkie i irlandzkich autorów. Jedne z wczesnych dramatów Yeatsa to „Cathleen Ni Houlihan” (Cathleen córka Houlihana) z Maud Gonne w roli głównej  i „On Baile’s Strand” (Na wybrzeżu Baile).

Decydująca zmianę w twórczości Yeatsa przynosi tomik „Responsibilities” (Powinność lub Obowiązki) z 1914 roku, poeta odchodzi od mistycyzmu na rzecz realistycznego oceniania świata. Przejawem fascynacji irlandzką walką           o niepodległość jest wiersz „Eastern 1916” (Wielkanoc 1916). Powtarzający się wers „terrible beauty was born” jest nierozłącznie związany z przegranym powstaniem z 1916 roku.

W 1917 roku Yeats ożenił się z Georgie Hyde Less (oświadczając się wcześniej córce Maud Gonne – Iseult). Żona podzielała jego fascynacje mistycyzmem i okultyzmem.

Krytycy nie mają wątpliwości, że najwybitniejsze w twórczości Yeatsa tomy poezji to „The Tower” (Wieża) z 1928 roku i „The Winding Stair” (Kręte schody) z 1933.

Yeats był senatorem Wolnego Państwa irlandzkiego w latach 1922-28. Był laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury z 1923 roku. Zmarł w 1939 roku na południu Francji, zostawiając dwójkę dzieci Annę i Michaela Yeatsa.

Zgodnie z wolą poety jego szczątki zostały przeniesione w 1948 roku do Irlandii i pochowane ponownie na małym cmentarzu w Drumcliff w hrabstwie Sligo.


 

1.    Muzeum Literatury w Warszawie, 16 stycznia – 22 luty 2014, Warszawa

Oficjalnego otwarcia wystawy dokonał Ambasador Irlandii w Polsce Eugene Hutchinson. Oprócz samej wystawy zorganizowano kącik czytelniczy z poezjami Williama Butlera Yeatsa w języku polskim i angielskim, a także pokaz filmu dokumentalnego przygotowanego przez irlandzką Bibliotekę Narodową. Muzeum Literatury przygotowało specjalna podstronę dedykowaną wystawie http://muzeumliteratury.pl/william-butler-yeats-zycie-i-tworczosc.

Nagrany został także filmik z krótkim wprowadzeniem do wystawy zaprezentowany przez wykładowcę Uniwersytetu Warszawskiego dr Barry Keane.

 

 

2.    Wydział Anglistyki, Uniwersytet Szczeciński, Szczecin, 10-21 marzec 2014

Otwarcie wystawy odbyło się w obecności prorektora dr hab. Jacka Styszyńskiego oraz dziekan wydziału filologicznego prof. dr hab. Ewy Komorowskiej. W organizację wystawy na miejscu włączyło się także Stowarzyszenie Dom Nobla.

W czasie wernisażu odbyła się także prezentacja laureatów konkursu recytatorskiego ze szczecińskich szkół średnich. Fundacja przygotowała dla zwycięzców nagrody w postaci tomików poezji W.B. Yeatsa oraz materiałów reklamowych przekazanych przez Bank Zachodni WBK.

W czasie dwóch tygodni trwania wystawy w Szczecinie, zorganizowane zostały prezentacje dla studentów oraz pokaz filmu dokumentalnego, wystawa była otwarta również dla zwiedzających z zewnątrz.

Fundacja zapewniła oprawę muzyczną wernisażu, zapraszając szczeciński zespół Emerald, który wykonał krótki koncert muzyki irlandzkiej z uwzględnieniem ballad inspirowanych poezją W.B. Yeatsa. 


  3.     Biblioteka Raczyńskich, Poznań, 7–29 kwietnia 2014

Wystawa „W.B. Yeats – życie i twórczość” prezentowana była w Galerii Atanazego, w nowym skrzydle Biblioteki Raczyńskich. Wystawie oprócz polskojęzycznych paneli, towarzyszyły gabloty z tomikami poezji, dramatami i biografiami poety. Fundacja przygotowała także specjalne panele z wierszami poety, do których dobrane zostały ze zbiorów Fundacji korespondujące z nimi zdjęcia.

Oficjalne otwarcie wystawy odbyło się w obecności dyrektora Biblioteki Raczyńskich Wojciecha Spaleniaka i wiceprezesa Fundacji Kultury Irlandzkiej Justyny Mazurek-Schramm. Wśród przybyłych na wernisaż gości znaleźli się przedstawiciele poznańskiego korpusu dyplomatycznego konsulowie Francji, Czech, Austrii i wicekonsul Irlandii.

Odwiedzający wystawę mogli obejrzeć również film dokumentalny dedykowany poecie. Wystawę odwiedzali również uczniowie szkół biorących udział w projekcie Fundacji „Irlandia w szkole”.

Zwieńczeniem wystawy był „Salon u Raczyńskich” specjalne spotkanie w formie panelu dyskusyjnego poświęcone poecie. „Salon u Raczyńskich” to cykliczne wydarzenie organizowane przez Bibliotekę dedykowane laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Spotkanie prowadzone było przez teoretyka, krytyka sztuki i literaturoznawcę prof. Ryszarda K. Przybylskiego oraz Justynę Mazurek-Schramm z Fundacji Kultury Irlandzkiej, która przedstawiła życie i twórczość poety. Spotkanie uświetniły recytacje wybranych wierszy W.B. Yeatsa w wykonaniu aktora Teatru Polskiego w Warszawie Piotra Cyrwusa.

 

4.      

 Mecenasem projektu
był Bank Zachodni
WBK S.A.


  4.    Wydział Filologiczny, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Lublin, 12-31 maj 2014

Oficjalnego otwarcia wystawy W.B.Yeatsa w Lublinie dokonała sekretarz Ambasady Irlandii Jane McCulloch. W ramach otwarcia wystawy odbyły się dwa wykłady: „Williama Butlera Yeatsa wiersze magiczne” dr hab. Aleksandry Kędzierskiej, prof. UMCS oraz „Irish Ireland and Public Poems” dr Robert Looby, prof. KUL. Zaprezentowano również filmy dokumentalne wyprodukowane przez irlandzką Bibliotekę Narodową.   

 
 

Poniżej fotografie z wystawy "William Butler Yeats – życie i twórczość"
w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu

   
 

O Fundacji  |  Statut  |  Aktualności  |  Kalendarium imprez  |  Linki irlandzkie  Fundacja poleca  |  Kontakt  |                               |  English version