Projekty edukacyjne w 2020 roku

Fundacja prowadziła działania edukacyjne wykorzystując różnorakie formy działania. W 2020 działo się całkiem sporo pomimo bardzo specyficznych warunków jakie panowały w szkołach.

 1. Irlandia w szkole

W ramach kolejnej edycji autorskiego projektu edukacyjnego Fundacji odbyły się:

- warsztaty plastyczne w siedzibie Fundacji

- warsztaty tworzenia lap booków i lekcje tematyczne w czasie wizyty w szkołach (10 szkół)

- warsztaty tworzenia lap booków w siedzibie Fundacji

- warsztatów tańca irlandzkiego i animacji irlandzkich (w szkołach projektowych na Śląsku)

Na stronie projektowej projektu www.fki.home.pl/irlandiawszkole zaktualizowana została zakładka „raporty”, w której pojawiły się sprawozdania i zdjęcia przesłane przez szkoły dokumentujące działania w projekcie.

Rozwiązany został konkurs na anglojęzyczny esej „Inspirujące kobiety mojej małej ojczyzny”. Jury w składzie Liz Gillis, Cathy Scuffil (irlandzkie historyczki zajmujące się tematyką walki kobiet o irlandzką niepodległość) i Justyna Mazurek-Schramm wyłoniły troje zwycięzców i 5 wyróżnionych. Z przesłanych esejów powstanie prezentacja przesłana do wszystkich uczestników projektu. W konkursie wzięło udział 70 uczniów z 12 projektowych szkół Fundacji. Eseje stały na bardzo wysokim poziomie, irlandzkie jurorki były pod ogromnym wrażeniem różnorodności wybranych kobiet.

Such inspirational stories and what was really great is that they were stories of ordinary women and well known women, showing that all of us, no matter who we are can achieve our dreams, we set the limits.” – Liz Gillis

Fundacja zapewniła szkołom nagrody na konkursy z okazji Dnia św. Patryka. W związku z zamknięciem szkół 12 marca, większość konkursów została zrealizowana przez szkoły poprzez media społecznościowe i portale szkolne.

Projekt edukacyjny jako jedyny nie odczuł chyba żadnego większego wpływu sytuacji pandemicznej na realizację. Oczywiście lekcje w szkołach zostały zawieszone, ale licznych lekcji online, na które umawiają się szkoły jest bardzo dużo. Systematycznie rośnie także liczba, nowych szkół przystępujących do projektu. Od czerwca do grudnia udało się nam zorganizować w ramach projektu następujące wydarzenia:

- webinar z Ambasador Irlandii Emer O’Connell, z uczniami ze szkół średnich i 8 klas szkół podstawowych. Spotkanie spotkało się z bardzo pozytywnym przyjęciem zarówno ze strony uczniów zachwyconych łatwością nawiązywania kontaktów przez Panią Ambasador, ale także przez samą Ambasador będącą pod wrażeniem nie tylko znajomości języka angielskiego przez uczniów, ale i zainteresowania otaczającym ich światem.

      

- lekcje z native speakerem Trevorem Walsh cieszą się niezmiennie wielkim zainteresowaniem, terminy zarezerwowane są do końca lutego 2021 r.

- dwie lekcje online poświęcone tańcowi irlandzkiemu, prowadzone w ramach spotkania na zoomie przez instruktorkę i tancerkę tańca irlandzkiego Magdalenę Mak- Jeszka.

- konkurs plastyczny na zilustrowanie wybranych irlandzkich legend dla czterech kategorii wiekowych. Zachęciliśmy tym samym zarówno do czytania jak i puszczenia wodzy wyobraźni i przygotowania ciekawych prac plastycznych. Laureatów w dwóch kategoriach wiekowych wybierała Ambasador Irlandii Emer O’Connell. Laureaci i wyróżnieni otrzymali atrakcyjne nagrody plastyczne.

Poniżej prace zdobywców I miejsc w czterech kategoriach wiekowych

 

- lekcje online odbywały się od września do grudnia. W listopadzie skupialiśmy się na tematyce związanej z Samhain, w sumie odbyło się 47 lekcji online. W grudniu zajęcia przybrały charakter świąteczny, przeprowadziliśmy 56 lekcji obudowanych wokół irlandzkich tradycji świątecznych.











Świąteczna sceneria siedziby Fundacji w czasie grudniowych lekcji online „Zielone Święta”

2.      „Z Seanem przez świat”

Fundacja odwiedziła w okresie od stycznia do początku marca, sześć przedszkoli projektowych. W dwóch poznańskich przedszkolach udało się zorganizować z początkiem marca warsztaty tańca irlandzkiego.

Prowadząc zajęcia z najmłodszymi uczniami korzystamy z pomocy naszych przedszkolnych owiec Seana i Siobhan. Projekt przedszkolny na razie, z racji sytuacji pandemicznej, musiał zostać znacznie ograniczony, ale wprowadzamy jego elementy w lekcjach prowadzonych z klasami pierwszymi szkół podstawowych.


O Fundacji  |  Statut  |  Aktualności  |  Kalendarium imprez  |  Linki irlandzkie  Fundacja poleca  |  Kontakt  |                               |  English version